Żarówka to niezbędna część większości lamp dostępnych na rynku. Dzięki niej każda oprawa spełnia swoją podstawową funkcję – może emitować światło. Żarówki różnią się od siebie typem gwintu, kształtem, wymiarami, mocą oraz barwą. Dobór odpowiednich parametrów technicznych ma ogromne znaczenie. Dobrze dobrane żarówki przełożą się bezpośrednio na komfort przebywania w każdym pomieszczeniu i pozwolą nam skutecznie wykonywać prace domowe lub odpocząć.
Dzisiaj skupimy się na jednej z cech żarówek – barwie światła. Omówimy podstawowe barwy dostępne na rynku i postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jaką barwę światła wybrać do salonu, sypialni, czy też do kuchni?
Barwa światła – czym właściwie jest?
Barwa światła, znana również temperaturą barwową, oznacza temperaturę koloru źródła światła. Wartość temperatury barwowej podaje się w Kelwinach [K]. Taką wartość znajdziesz na opakowaniu każdej żarówki LED, paska lub lampy ze zintegrowanym źródłem światła LED. Oprócz mocy świecenia, barwa światła to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze oświetlenia do domu. Znacząco wpływa ona na nasze samopoczucie, atmosferę w pomieszczeniu oraz na odbieranie koloru każdego z elementów wnętrza.
Rodzaje barw światła
Rozróżniamy trzy podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Ogólna zasada jest prosta – im większa wartość Kelwinów [K] tym chłodniejszy odcień światła emitowanego przez źródło. Możemy stworzyć jednak pewne przedziały wartości Kelwinów dla każdej z barw. Znajdziesz je na poniższej grafice. Bez wątpienia, szeroka skala temperatury barwowej pozwoli Ci na wybór żarówki dopasowanej do Twoich potrzeb. Każda z barw światła oddziałuje na nas i nasze samopoczucie, dlatego też warto poznać ich właściwości, by dokonać właściwego wyboru.
Barwa ciepła
O ciepłej barwie światła możemy mówić, gdy wartość Kelwinów wynosi poniżej 3500K. Oczywiście im niższa wartość tym bardziej żółte i ciepłe będzie światło emitowane przez lampę. Ciepłe światło wprowadza do wnętrza przytulną, nastrojową atmosferę. Sprzyja wydzielanie hormonu snu, a zatem jest idealne do odpoczynku oraz relaksu.
Barwa neutralna
Żarówki o neutralnej barwie to najbardziej uniwersalny wybór. Jest to optymalna propozycja między światłem ciepłym, a zimnym. Wartość Kelwinów [K] w tym przypadku wynosi około 4000. Neutralne światło nie przekłamuje kolorów i jest przyjemne dla oczu. Zbliżone jest do światła dziennego. Barwa neutralna nie powoduje senności, a delikatnie pobudza. Sprawdzi się zarówno do odpoczynku, jak i do pracy.
Barwa zimna
Barwa zimna zaczyna się od około 5000 K wzwyż. Im większa wartość tym chłodniejsze i bardziej niebieskie światło. Żarówki o tej temperaturze nie sprawdzą się raczej w strefie odpoczynku. Jednak ze względu na duże właściwości pobudzające idealnie sprawdzą się w miejscach pracy.
Jaka barwa światła do sypialni?
Sypialnia to miejsce wyciszenia, spokoju oraz relaksu. Dlatego też, najlepszym wyborem do tego pomieszczenia będzie barwa ciepła. Sprzyja ona wydzielaniu hormonu snu, a więc ułatwi Ci zasypianie. Wprowadzi również przytulną, nastrojową atmosferę Unikaj natomiast barwy zimnej, która może utrudnić Ci zasypianie. Sprawdź naszą kolekcję lamp do sypialni i wybierz do nich żarówkę o ciepłej barwie, aby cieszyć się klimatycznym miejscem do wypoczynku. W roli oświetlenia sypialni idealnie sprawdzą się kinkiety z abażurem lub lampy stołowe.
Jaka barwa światła do salonu?
Salon to miejsce, gdzie spędzamy większość wolnego czasu. Najczęściej relaksujemy się oglądając telewizję bądź czytając książkę na kanapie. Jest to również miejsce spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Do salonu warto więc postawić na barwę ciepłą bądź neutralną. Swoje wnętrze możesz również podzielić na strefy i zastosować obydwie barwy światła – ciepłą nad kanapą, a neutralną w lampie do czytania. Unikaj jednak barwy zimnej, która nadmiernie Cię pobudzi, utrudniając odpoczynek. Do salonu polecamy szczególnie bardzo modne lampy wiszące z kloszem. Ich idealnym uzupełnieniem będą kinkiety z kloszem, które z powodzeniem umieścisz za kanapą.
Jaka barwa światła do jadalni?
Jadalnia, tak samo jak salon i sypialnia, to pomieszczenie służące głównie do relaksu oraz do spędzania czasu z bliskimi. W związku z tym, najlepszym wyborem będzie tutaj lampa z ciepłym lub neutralnym źródłem światła. Unikaj światła chłodnego. Sprawdź naszą kolekcję nowoczesnych lamp wiszących i wybierz propozycję dla siebie.
Jaka barwa światła do kuchni?
Do kuchni również sprawdzi się barwa ciepła i neutralna. Tutaj najlepiej będzie jednak zastosować połączenie tych opcji – ciepła barwa nadaje się jako oświetlenie centralne w kuchni. Jej doskonałym uzupełnieniem będą reflektory i spoty z neutralną żarówką, umieszczone nad blatem roboczym. Neutralne światło jest lepsze do wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli masz zdecydować się na jedną barwę – wybierz żarówki neutralne.
Jaka barwa światła do łazienki?
Do łazienki najlepiej będzie zastosować połączenie dwóch barw. Tym razem będzie to jednak światło neutralne w połączeniu z lekko zimnym. Barwa neutralna sprawdzi się do oświetlenia centralnego w postaci plafonów. Z kolei światło lekko zimne należy umieścić w okolicach lustra, przykładowo w kinkietach łazienkowych. Lekko chłodne światło będzie najlepszym wyborem do codziennej pielęgnacji i wykonywania makijażu.
Jaka barwa światła do biura lub gabinetu?
Biuro lub gabinet to miejsce, gdzie warto zastosować neutralną lub zimną barwę światła. Stworzą one odpowiednie warunki do pracy, tak byś mógł być jak najbardziej skupiony i efektywny. Jako oświetlenie biura i gabinetu polecamy szczególnie plafony sufitowe oraz lampki stołowe.